Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bydlení a chov křečíka

 Křeček džungarský patří u nás k oblíbeným domácím mazlíčkům. Jsou velmi vhodná zvířátka pro chov v domácích podmínkách. Můžeme je chovat v párech i menších skupinkách, při pravidelném čištění téměř nepáchnou a dají se snadno ochočit. Křeček je nenáročné a tiché zvíře (toto platí většinou, chováte-li křečka džungarského jednotlivě). Ve skupinkách může být hlučný, hlavně jedinci stejného pohlaví mezi sebou vyvolávají rvačky. V případě, že chcete chovat křečka džungarského ve skupině, doporučují se jedinci ze stejného vrhu. Samička po páření rodí 5-6 mladých. Pohlavní dospělosti křeček dosahuje kolem třetího měsíce. Pokud je zvyklý sám (např. půl roku) a chcete mu dát partnera bude pár dní, i týdnů trvat než si na sebe zvyknou.

Seznam věcí, bez kterých se neobejdete

 Nejdůležitější věc pro křečka je dobré bydlení - dostatečně velké a čisté. a od toho se také jeho chování dále částečně odvíjí.

Klec - obchody s chovatelskými potřebami nabízejí mnoho druhů klecí, nebo si ji můžete vyrobit i sami. Průměrná klec má rozměry 48 x 24 x 24 cm. Ale čím větší, tím lepší. Ideální velikost by byla 75 x 40 x 40 cm. Musíte také vzít v úvahu počet křečků, když chcete chovat jednoho křečka postačí malá klec, ale pokud si chcete pořídit více křečků musíte si koupit větší klec. Křečci potřebují běhat, šplhat a zahrabávat se. Menší klec s vrchní poličkou, na kterou vede žebřík, může být pro křečka stejně dobrá jako větší klec, ve které může běhat jen v jedné úrovni, a navíc zajímavější. Většina klecí už obsahuje i cvičební kolo (když ne, můžete ho koupit zvlášť).

Pro křečka džungarského se nejlépe hodí terárium-akvárium (klec se většinou kupuje jen pro větší křečky např. zlatého), 

 

Lepší jsou samozřejmě uzavřené klícky nebo vyšší akvária/terária, protože křeček džungarský dokáže z nižšího neuzavřeného (např. pletivem) příbytku utéct. Nevhodná je naopak např. jakákoliv krabice, špatně se udržuje a křeček se dokáže jednoduše prokousat ven.

 

Nemůže křeček z klece utéci? křečci jsou mistři útěků. Prokoušou se měkkým dřevem a protáhnou se úzkými štěrbinami. Na to si dávejte zvlášť dobrý pozor, když si sami vyrábíte klec.

 

Bude křeček v kleci dost chráněný? váš křeček bude chráněnější v kleci s pevnou zadní a bočními stěnami. Takové klece se však hotové málokdy dostanou, takže pokud má vaše klec kolem dokola mříže, umístěte ji v rohu, kde netáhne.

 

 

Klec by měla být podestlána po celé ploše nejlépe hoblinami (dostatečně velkými aby je nevdechoval) nebo hrubší a větší piliny (jemné jsou nebezpečné-může je vdechnout, nebo se mu nalepí na jeho malé vystouplé oči), aby se do nich mohl křečík zahrabat (vysokou vrstvou pilin uděláte svému křečkovi největší radost). Popřípadě můžeme smíchat hobliny se stelivem pro kočky (jeden díl steliva a tři díly hoblin). Výhodou je, že kočičí steliva pohlcují pachy. Je dobré dát mu trochu sena a papírové ubrousky, kterými si pak sám vystele domeček. 
Dejte pozor na rozestupy mezi mřížemi, malí křečci by vám jimi mohli utéct. Klec musí mít bezpodmínečně i příčné dráty. Také byste měli vybrat to správné místo pro klec. Měla by být na nějakém podstavci, rozhodně ne na průvanu. Také ji nedávejte na vlhké místo. V ložnici vás patrně bude rušit křeček, který si bude hrát, proto bych nedoporučovala postavení klece do ložnice nebo dětských pokojů (křečci jsou noční živočichové, tzn. že ve dne spí a v noci jsou aktivní). Pobyt v kuchyni, v předsíni, kde je průvan, nebo v zakouřené místnosti není pro zdraví křečka nejlepší. Uvažte, že křečci jsou živí tvorové, kteří i přes veškerou péči mohou znečistit své okolí, nebo se na něm podepíšou svými hlodavými zuby. Také pro ně není nejvhodnější být u reproduktorů (např. u televize, u počítače atd.) mohou ochluchnout. Nevystavujte klec na přímé slunce - křeček může dostat úpal nebo může dojít k přehřátí a by vám mohl umřít. 
 
 

Klec GRIM I. s vybavenímKlec Aneta bílá 47 x 30 x 37 cmKlec Liliana bílá 47 x 30 x 37 cmKlec Ema bílá 58 x 32 x 41 cm

 

 - na podlahu klece nikdy nepoužívejte dřevitou vlnu (křeček by se mohl zaplést do dlouhých vláken)Hobliny pro hlodavce s vůní citronu Tommi, 12 ks

- materiál na hnízdo: nikdy nedávejte noviny (tiskařská čerň je jedovatá), vatu, pletací přízi nebo umělá vlákna (mohou křečkovi ucpat žaludek) a slámu (poškrábe křečkovi zevnitř lícní torby)

 

Domeček - váš křeček bude potřebovat domeček, ve kterém by se uhnízdil. Slouží jako skrýš a křeček ho potřebuje pro pocit bezpečí. Můžete ho koupit nebo vyrobit ze dřeva (smrk, borovice). Měl by mít víko, abyste se mohli snadno podívat, jestli si váš křeček neschovává plesnivou potravu. Lze ho vyrobit ze skořápky z kokosového ořechu, z různých krabiček apod. Jako domeček křečci rádi příjmou i ruličku od toaletního papíru, která je také vhodná pro různé hry. Lze také použít cihlové rourky, kořeny, nebo i děravé kameny.

 Domeček pro křečky dřevěný - tunelDomeček pro křečky UH Domeček pro křečky dřevěný - chaloupka /snímatelná střecha/      

 

Cvičební kolo (kolotoč) - Kolotoč je vhodnou hračkou. Díky běhání v kolotoči má zvíře dostatek pohybu, ale může se také stát, že křečík bude běhat v kolotoči dlouhé hodiny a tím se zbytečně vyčerpává. Proto v tomto případě kolotoč z terária vyndáme. Nejlépe se hodí uzavřený typ, protože někdy jejich tenounké nožky sklouzávají přímo mezi příčné tyčky a může se stát, že zůstanou viset za patu a bez pomoci člověka se neuvolní.

 

 

Misky na jídlo - těžké kameninové misky jsou nejlepší, protože se tak snadno nepřevrhnou. Můžete také zvolit z porcelánu, plastu a z keramiky (lehkou plastovou misku lehce křeček převrhne a podestýlka by tak zvlhla).

 Keramická miska pro křečky

 

Napajecí láhev na vodu - je mnohém lepší než miska, protože v ní voda zůstane čistá. 

 do akvárka/terárka                                                    do klece

Napáječka skleněná - malá                                                    Napáječka pro křečka classic do klece, 75mlAtrio napáječka pro hlodavce do klece malá, 100ml

 

Dřevo na hryzání - je velmi důležité stále podávat křečkovi něco, čím by si obrušoval své stálé dorustající hlodáky, pokud by přerostli křeček nemůže žrát a umře. Ve zverimexu můžete nakoupit spoustu tyčinek pro křečky, minerální kámen určený na hlodání, různé hračky ze dřeva, prolézačky apod. Nikdy nedávejte dřevo ze štědřence nebo stálezelených stromů (tis apod). - jsou jedovaté. Nikdy měkké dřevo - snadno se z něj dělají třísky. Nikdy nedávejte do klece nic, co je vyrobeno z tenké umělé hmoty - když křeček kousky polkne, nedokáže je strávit. Můžete také dát křečkovi větev z ovocného stromu (jabloň, hruška apod.), ale také tvrdý chleba a v menším množství rohlík nebo housku (obsahuje hodně tuku, což zdraví křečků neprospívá).

Minerální sůl v krabičce

 

Pamlsky podávejte jen v malém množství, nejlépe se hodí k ochočení

JablíčkaDrops jahodovýHAPPY TREATS válečky se zeleninou

 

Hračky nikdy nekupujte plastové, protože pokud křeček kousek plastu spolkne, nedokáže ho strávit a může umřít. Občas je vyměňujte, aby se křeček nezačal nudit.

  
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 8710
Měsíc: 198
Den: 3