Zdraví křečíka
Křeček je obvykle zdraví, když je správně krmen, má dost pohybu a jeho klec je udržována v suchu, v čistotě a teple. Ale i při nejlepší péči může onemocnět.
Jak poznáte, že je křeček nemocný?
- může odmítat potravu
- může schouleně sedět, být unavený a ospalý
- může mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst - to je známka průjmu
- z očí nebo z nosu mu může téci
- srst se mu může přestat lesknout
- v kožíšku se mohou objevit olysalá místa
Co dělat, když křeček vypadá nemocně?
Když máte jakékoli obavy, odneste křečka ke zvěrolékaři. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dost čerstvé vody.
Nemoci křečíků
Zranění
Pád ze stolu, souboj s ostatními křečíky nebo trošku silnější stisknutí může křečíkovi způsobit lehký šok, pořádné zranění nebo zlomeninu nohy.
Léčba
Při vážném zranění jako je např. vnitřní poranění pomůže veterinář.
Kousnutí
Souboje mezi křečíky končí občas nešťastně, v nejhorších případech smrtí. Nejčastěji si však křečík odnáší několik kousnutí.
Léčba
Ránu zraněného zvířete namažeme hojivou mastí na rány. Ihned po zranění ho dáme stranou. Během období, kdy ránu mažeme mastí, nedáváme piliny jako podestýlku. Mohli by se totiž nalepit na namazanou ránu a způsobit tak infekci. Většina kousnutí se hojí sama a rychle.
Přehřátí
Kvůli své husté srsti snášejí špatně teplo. Několik minut na slunci pro ně může být i smrtelných. Proto křečíka v létě nikam nebereme. Příznaky úpalu jsou apatie, bezvládnost, bezvědomí, slabý a zrychlený tep, zrychlený dech, slintání a třes v nohách.
Léčba
Přehřátého křečíka přeneseme na chladné, klidné a tmavé místo. Zvíře zchladíme mokrým hadříkem nebo jej opatrně postříkáme (nepříliš studenou) vodou, nejlépe rozprašovačem. Jestli-že křečíka zachráníme, rychle se poté zotaví. Měl by však mít neustále k dispozici vodu, aby nebyl dehydratován.
Podchlazení
Křečíci držení v přílišném chladu nebo mláďata vypadlá z hnízda se snadno podchladí. Mezi příznaky podchlazení patří např. otupělost, pomalé pohyby, přivřené oči a zježená srst.
Léčba
Nesmíme zahřát podchlazené zvíře příliš rychle. Lepší je nechat ho pomalu dosáhnout obvyklé teploty, např. v dlaních nebo na vodní posteli vytvořené z dobře uzavřeného igelitového sáčku, naplněného vlažnou vodou, přes který natáhneme žínku. Křečíkovi dáme napít cukrové vody a poskytneme mu dostatek teplého materiálu na stavbu hnízda.
Nádory
Nádory jsou jednou z nejznámějších příčin smrti křečíků. Jsou k nim poměrně hodně náchylní.
Léčba
S tímto onemocněním bohužel nelze nijak bojovat. Křečíci většinou přítomností nádorů netrpí, dokud se nezvětší natolik, že jim začnou překážet. V takovém případě je lepší nechat zvíře uspat.
Oční nemoci
Mezi oční nemoci patří zákaly nebo glaucom (při němž se oční bulva zakalí nebo napuchne). Někteří jedinci jsou také náchylní k vodnatosti očí a tvorbě podrážděných otevřených míst okolo očí.
Léčba
Veterinář určí správnou léčbu.
Cukrovka
Tato nemoc se projevuje obvykle ve věku několika měsíců a rozpoznáme ji podle toho, že křečík postupně hubne, ačkoliv dobře jí. Je velmi žíznivý, i když vypije každý den velké množství vody, a hodně močí. Křečíkům trpícím cukrovkou se může voda dostat do břišní dutiny a v důsledku toho křečíci následně oslepnou.
Léčba
S nemocí samotnou bohužel nelze nijak bojovat. V některých případech žijí zvířata ještě několik měsíců, poté však upadnou do komatu nebo náhle zemřou. Abychom předešli dehydrataci, můžeme do pitné vody přidávat speciální solný roztok. Vhodné je také křečíkovi nasadit dietu, která obsahuje nejméně cukru. Čerstvé ovoce nepodáváme. Cukrovka u křečíků je dědičná. Cukrovku lze prokázat testováním moči.
Nedostatkové nemoci
Tyto nemoci jsou většinou způsobeny nedostatkem bílkovin nebo vitaminů. Projevují se problémy s kůží a se srstí, špatným růstem, neplodností, sníženou obranyschopností a strupy kolem čenichu. Pokud křečíci dostávají pestrou stravu bohatou na životně důležité látky, je riziko onemocnění velmi malé.
Wet tail (mokrý ocas)
Je to velmi nakažlivá křeččí nemoc. Příznaky nemoci jsou silný průjem, nechutenství, a otupělost. Při průjmu je okolí ocasu mokré. Wet tail je onemocnění většinou smrtelné. Stres a hygiena v této nemoci hrají určitou roli. Stresovaná zvířata jsou k této nemoci náchylnější.
Léčba
Terapie se neprovádí.
Poruchy trávení
Průjem
Průjem může být způsoben velkým množstvím zeleniny v potravě, špinavou pitnou vodou nebo nevhodnými životními podmínkami (zima, průvan, vlhkost).
Léčba
Pokud má zvíře průjem, úprava jídelníčku je na místě.
Zácpa
Mladí křečíci mohou během druhého týdne života dostat zácpu. Při ní se nemohou vyprazdňovat vůbec nebo jen s obtížemi. Zároveň se jim nafoukne a zmodrá bříško. Tento problém souvisí s přechodem z mateřského mléka na suchou stravu.
Léčba
Abychom předešli nedostatku vody ve střevech, měli bychom mladým křečíkům poskytnout dostatek vody a zelené stravy (např. ve formě kusu jablka). Zácpa může být ale způsobena i špatně zvoleným materiálem na stavbu hnízda anebo nedostatkem pohybu.
Infekce dýchacích cest
Je způsobena bakteriemi, které napadnou křečíky při oslabení dýchacích cest nedostatečným prouděním vzduchu nebo pobytem v příliš vlhkém prostředí nebo příliš prašném obydlí. I křečíci se mohou nachladit a mohou se u nich projevit příznaky chřipky, jako např. rýma. Zvíře, které má problémy s dýchacími cestami, přemístíme někam do tepla, kde není průvan. Pokud se nachlazení zhorší, navštívíme veterináře. Vodnaté oči nebo čenich mohou být též příznaky alergie. Její příčinou bývá např. příliš prašné prostředí nebo silně aromatická podestýlka a vůní mentolu nebo jedle.
Záchvaty
Pokud křečík sedí vzpřímeně nebo vyskakuje na stěnu terária, spadne dozadu na záda, chvilku se svíjí a poté se zase vzpřímí. Jedná se nejspíš právě o záchvat.
Léčba
S tímto zvláštním chováním nelze nic dělat.